phone+420 377 419 001Nejčastější dotazyKontakt

Private Reserve METAXA Orama - slibná budoucnost Řecka

Private Reserve METAXA Orama - slibná budoucnost Řecka

Metaxa, to je Řecko. Řecko, to je Metaxa. Díky své unikátní receptuře je autentickým nápojem jediným svého druhu v dané kategorii. Specifickou chuť mu dodávají tři hlavní složky, a to sladké víno Muskat, vynikající vinné destiláty a středomořské bylinky a rostliny. Každá lahev je jako malý kousek Řecka, která nabízí jedinečný zážitek a pozvánku k objevování tamního kouzla. A objevování se nyní rozšířilo o novinku Private Reserve METAXA Orama.


Jak šel čas

Historie značky Metaxa sahá až do roku 1888 a za jejím zrodem stál stál Spyros (Spiros) Metaxa. Private Reserve jako taková spatřila světlo světa v roce 1992 a stál za ní pátý Metaxa Master Constantin Raptis. Spolu se svým nynějším nástupcem, šestým Metaxa Master Konstantinem Kalpaxidisem vytvořil novinku Private Reserve METAXA Orama.

Z generace na generaci

Právě při příležitosti oslav nástupu nového Metaxa Master společnost Metaxa představila Private Reserve Metaxa Orama. Poprvé za 135 let historie společnosti na této Metaxe spolupracovali dva lidé s titulem Metaxa Master, aby se společně podepsali pod nový produkt. Tato nová verze Private Reserve ztělesňuje výjimečnou a bohatou chuť řeckého nápoje Metaxa. Jedinečnost jejího řemeslného zpracování zároveň prohlubuje závazek společnosti k udržitelnosti. Jednou ročně v jediné šarži se směsmi, které dosáhly dokonalý vrchol výraznosti chutí, to je Private Reserve.

Constantin Raptis

Constantin Raptis, pátý Metaxa Master střeží tajemství chuti a vyniká v umění výběru, zrání a míchání jednotlivých komponentů. Právě on zaručuje kontinuitu autentického charakteru Metaxa. Pro tuto značku pracoval přes 38 let, hned po absolvování Aténské univerzity, kde vystudoval chemii a enologii. Stojí za řadou produktů včetně všech prémiových a superprémiových: METAXA 12 Stars, METAXA Private Reserve, METAXA Angels' Treasure a tři edice METAXA AEN z let 2008, 2018 a 2021.

Co říká o Private Reserve?

 „METAXA Private Reserve je sofistikovaným vyjádřením osobitého stylu naší společnosti. Vzniká spojením muškátových vín ze Samosu s jemnými vyzrálými vinnými destiláty a středomořskými bylinkami. Delší doba společného zrání všech ingrediencí ve velkých dubových sudech dává vyniknout jemnosti a aromatické intenzitě tohoto výjimečného nápoje.“

Konstantin Kalpaxidis

Konstantinos (Kostis) Kalpaxidis pochází ze Soluně. Vystudoval zemědělské vědy a získal rovněž magisterský titul v oboru vinohradnictví, enologie a ekonomie vína na institutu SupAgro ve Francii a na univerzitě Hochschule Geisenheim University v Německu a titul MBA na vysoké škole ALBA Graduate Business School v Aténách. Členem Metaxy je od roku 2016. Nyní přebírá funkci Metaxa Master a usiluje o to, aby společnost METAXA podporovala udržitelné přeměny vinic na ostrově Samos. V roce 2022 se podepsal pod své první originální dílo METAXA 5 Stars Greek Orange.

Jak sám říká: „Mým úkolem je pokračovat v budování Costasova odkazu a zachovat řemeslnou kvalitu a konzistenci jedinečného produktu METAXA pro další generace. V důsledku klimatických změn je to však stále náročnější. Proto je mou ambicí vyrábět produkty značky METAXA udržitelnějším způsobem.“  Předáním pochodně tak oba pánové z pozice Metaxa Master vytvářejí most mezi dědictvím, řemeslnou zručností, inovacemi a udržitelností.

Vize

Orama znamená v překladu vize a právě Metaxa Orama představuje milník v historii této značky. Spolu s výměnou Metaxa Masterů se totiž otvírá nová kapitola příběhu udržitelnosti a dlouhodobých opatření, která mají pomoci zajistit budoucnost vinic zaměřených na muškátová vína na ostrově Samos.

Udržitelnost

Udržitelnost je jedním z hlavních pilířů Metaxa Orama. Jedna z hlavních složek Metaxy víno Muskat se pěstuje na ostrově Samos. Samos leží v Egejském moři, a právě na jeho horských vinicích se pěstují sladké a aromatické muškátové odrůdy. Samos, oáza nedotčené přírody a biologické rozmanitosti, je ideální pro pěstování vysoce kvalitních hroznů, jejichž pěstování se provádí výhradně ručně.

Pro zachování cenné terroir a biodiverzity ostrova, zavedla společnost Metaxa několik iniciativ na podporu místních pěstitelů révy při přechodu z konvenčních na udržitelné zemědělské postupy. Podpora zdravější půdy a bohatší biologické rozmanitosti je pro vinice klíčová nejen dnes, ale i v budoucnosti. Cílem společnosti METAXA je, aby do roku 2027 byly všechny hroznové odrůdy Muškát získávané z ostrova certifikovány jako udržitelné. Za touto iniciativou stojí skupina spolek „METAXA Orama Collective“, skupina pěstitelů révy, kterým společnost Metaxa poskytuje poradenství ohledně přechodu na agroekologické postupy.

Private Reserve METAXA Orama

Nová Private Reserve Metaxa Orama je úplně první z řady Metaxa, která obsahuje vína právě z udržitelně pěstovaných hroznů odrůdy Muškát z ostrova Samos. Závazek k udržitelnosti byl také zohledněn při výrobě obalu. Lahev byla upravena tak, aby byla lehčí, a dárková krabička kompaktnější, čímž se oproti předchozímu balení snížily emise CO2 o 104 %.

Masterclass

V druhé polovině června byla Metaxa Orama představena v pražském barovém pop-up Éra a slovenském baru Miror v rámci Masterclass. Pozvání na masterclass přijal samotný Metaxa Master Konstantin Kalpaxidis spolu s Huity Konstantinidou, jež v rámci House of Metaxa působí jako hospitality, events & heritage director. Spolu pak seznámili barmany a barmanky s historií značky Metaxa, s její výrobou, hodnotami a účastnili se diskuze. Součástí semináře byla i degustace, při které mohl přítomní ochutnat i jednotlivé komponenty Metaxy, tedy muškátové víno ze Samosu, vinný destilát a pro lepší představu i extrakt z růžových listů, tak čtyři vzorky výsledného produktu, konkrétně Metaxa 5*, Metaxa 12*, Metaxa 5* Greek Orange, jež byla uvedena na trh v roce 2022 jako první Kostisův vlastní výtvor, a samozřejmě také na Oramu.

„Celá návštěva reprezentantů House of Metaxa se nesla ve velmi pozitivním duchu, z Huity a Kostise řecká otevřenost a pohostinnost úplně vyzařovaly a já věřím, že se to následně přeneslo i na naše hosty. Pro mě osobně to bylo velké povzbuzení a inspirace do budoucna,“ říká Peter Bobula, český ambasador portfolia Rémy Martin, do nějž Metaxa patří. „Private Reserva Metaxa Orama je krásný produkt, který se v Česku a na Slovensku bude určitě cítit jako doma – podobně jako každá Metaxa,“ dodává.

Private Reserve Metaxa Orama

Výjimečná Orama si zasloužila výjimečnou uvedení. 19. června tak byla slavnostně odhalena v krásných prostorách Grébovky, za účasti novinářů, lidí z gastra dalších. A neodhalil ji nikdo jiný než Metaxa Master Konstantin Kalpaxidis spolu s Huity Konstantinidou. V rámci tohoto eventu měli hosté možnost ochutnat nejen Oramu, ale i drinky z dalších produktů značky Metaxa, řecké jídlo a vyrobit si krásnou, živou Metaxa dekoraci do bytu a přinést si tak kus Řecka domů.

Private Reserve Metaxa Orama je ukázkou společného řemeslného umění a touhy nabízet udržitelnější produkt. Vychutnejte si i vy její jedinečnou intenzivní jantarovou barvu, ovocnou, vyzrálou chuť, ve které se snoubí elegantní vinné destiláty, sladké aromatické muškátové víno a středomořské bylinky, a ovocnou vůni sušených meruněk a švestek, medu a rozinek. Třeba jako digestiv po jídle.


Vyzkoušejte i vy

Sdílejte článek se svými známými