phone+420 377 419 001 Nejčastější dotazy Kontakt

Metaxa – ikona řeckého ducha a vášně

Metaxa – ikona řeckého ducha a vášně

Metaxa je nejen alkoholický nápoj, ale také symbol řecké kultury, tradice a řemeslného umění. Její jedinečná chuť a bohatá historie přitahují milovníky dobrého pití z celého světa. Díky své unikátní receptuře je METAXA® originálním nápojem jediným svého druhu. Každá lahev je jako malý kousek Řecka, která nabízí jedinečný zážitek a pozvánku k objevování tamního kouzla.

Původ a historie

Poprvé spatřila Metaxa světlo světa v roce 1888. Za jejím zrodem stál Spyros (Spiros) Metaxa, který si kladl za cíl vytvořit alkoholický nápoj, tak jemný a s takovou aromatickou intenzitou, které nikdo předtím ještě nedosáhl. Šel na to vlastní nekonvenční cestou a vyplatilo se. V roce 1885 investoval do starého lihovaru v Pireu, aby zde o tři roky později, tedy v roce 1888 vytvořil jemný nápoj plný energie a života plný bohaté tradice a chuti Řecka. Našel cestu smysly a dal mu jméno Metaxa. V roce 1900 začal její export do Ameriky. Po Spyrosově smrti v roce 1909 převzala podnik Despina Metaxa spolu s jejich syny a pak další generace a po ní další a další. V roce 1968 se lihovar Metaxa přestěhoval z Pirea do Kifisie. V roce 2000 se pak Metaxa stala součástí skupiny Rémy Cointreau.

Výroba

Přesný recept zůstává od roku 1888 tajemstvím společnosti Metaxa, ale něco přeci jen víme. Na celý výrobní proces dohlíží tzv. Metaxa Master, ten také vybírá všechny výchozí suroviny. V současné době je na této pozici Konstantinos Kalpaxidis, který je tak v pořadí šestým Metaxa Master.

Základ Metaxy tvoří tři složky: sladké víno Muskat (z řeckých ostrovů v Egejském moři, převážně z ostrova Samos), vynikající vinné destiláty (jemné vinné destiláty ze Středomoří vybírané na základě jejich elegantního a vyváženého charakteru, a to jak ze sloupové destilace, tak i z kotlíkové destilace) a středomořské bylinky a rostliny.

Všechny tři blendy, tedy směs vín Muskat, směs vinných destilátů a tajný buket bylin a rostlin míchá Metaxa Master v sudech z francouzského dubu Limousin o objemu 3500 litrů a nechává je společně dále zrát.

V posledním kroku určuje Metaxa Master výběr destilátů z jednotlivých sudů, ale pouze těch, které jsou hotové, a jejich kombinace v poměru, který je ideální pro každou z jedinečných odrůd METAXA. Od METAXA 5 Stars až po METAXA AEN III. Každý typ Metaxy je vytvořen individuálně. S rostoucím počtem hvězd roste složitost chutí a i čas, který je k výrobě zapotřebí.

Metaxa je (a není) jenom jedna

Značka METAXA je jenom jedna, ale k dispozici je v různých variantách, které se liší podle obsahu alkoholu, délky zrání a chuti. Základními variantami jsou Metaxa 5*, Metaxa 7*, Metaxa12*, přičemž každá nabízí jedinečný zážitek pro milovníky kvalitních destilátů. Vedle těchto základních variant existují také speciální vydání a limitované edice, které nabízejí ještě bohatší a exkluzivnější zážitek. Příkladně Metaxa 5*Orange, Metaxa 5*Honey, Metaxa Private Reserve Orama , Metaxa 7* Retro 1988, Metaxa AEN III nebo sběratelská edice Metaxa Grande Fine. Pochutnat si můžete i na Metaxa Ouza.

  1. Metaxa 5* - Je vyráběna z muškátových vín z ostrovů Samos a Lemnos. Vína z ostrova Samos přinášejí zralý a hluboce ovocný charakter, zatímco vína z ostrova Lemnos dodávají destilátu lehký a svěží nádech.
  2. Metaxa 7* - Metaxa 7* obsahuje nejvyšší podíl muškátového vína mezi všemi variantami. Díky této složce je jemně sladká a plná ovocné chuti.
  3. Metaxa 12* - Vyrábí se z vinných destilátů, které jsou uloženy ve středně i silně opálených dubových sudech. tyto sudy jí dodávají výraznější dubové a kouřové tóny.
  4. Metaxa 5* Orange - Představuje původní Metaxa 5*, navíc s přidáním přírodních extraktů z kůry řeckého pomeranče. Dokonalá rovnováha hladkosti a hořkosladké chuti.
  5. Metaxa Private Reserve Orama - Private Reserve METAXA vzniká jednou ročně, v jediné šarži ze směsí, které dosáhly vrcholu svého potenciálu . Za složení chuti likéru jsou zodpovědná muškátová vína z horských vinic ostrova Samos a palírenské destiláty z palírny samotného zakladatele společnosti.
  6. Metaxa Grande Fine - Metaxa Grande Fine představuje poctu Řecku za jeho tradice, řemeslo, umění a inspirativní životní styl. Tato limitovaná edice byla navržena řeckým umělcem jménem Cacao Rocks.
  7. Metaxa Honey- Metaxy Honey připomíná bohatou chuť a záři medu. Najdeme v ní tóny bílých rozinek, dubu, sušených fíků a koření.
  8. Metaxa Ouzo - Dokonale vyvážená, sametová chuť obohacená o anýz a mastichu, vzácnou a ceněnou řeckou přísadu, evokující mořský vánek, to je Metaxa Ouzo.

Jak si Metaxu vychutnat?

Metaxa se velmi často konzumuje vychlazená jako aperitiv nebo jako součást koktejlů (oblíbená je s tonikem), ale může být také podávána samostatně s kouskem ledu. Její bohatá a komplexní chuť se ideálně hodí k jemným kořeněným pokrmům, dezertům nebo sýrům.

Při jejím servírováním je důležité používat vhodné sklenice, které zdůrazní vůni a chuť. Doporučuje se podávat ji v degustační sklenici nebo ve sklenici na whisky, aby se plně projevily její charakteristiky.

Nezapomeňte, že je spojována s radostí, oslavami a společenskými setkáním, tudíž si jí nejlépe vychutnáte se svou rodinou a přáteli.

YAMAS!


Vyzkoušejte i vy

Sdílejte článek se svými známými