phone+420 377 419 001Nejčastější dotazyKontakt

Oslavte den otců se vším všudy

Oslavte den otců se vším všudy

Neděle 16. června bude patřit všem tátům. Slaví se totiž Den otců. Víte, kde má tato tradice původ? A jak ho oslavit?

Historie

Původ tohoto svátku byste našli v Americe. Údajně první známý pokus o oslavu tohoto svátku proběhl 5. července 1908 ve Fairmontu. Oslavu uspořádala Grace Golden Claytonová na počest 362 mužů, kteří zahynuli při důlním neštěstí v Monongah v prosinci 1907. Oficiálně ale za ním stojí žena jménem Sonora Smart Doddová, která chtěla ocenit úsilí, s nímž se o ni a její sourozence staral její ovdovělý tatínek. Inspirací ji byl Den matek. Sonora tehdy poprosila pastora místního kostela, aby se každý rok konala mše za všechny otce. Původně se měla konat 5.června, v den otcových narozenin. Farář ale neměl ten den čas, tak se oslava konala až třetí červnovou neděli, tedy 19.června 1910. Po první oslavě upadl Den otců na nějaký čas v zapomnění. Pak ho ale začaly používat výrobci pánského zboží pro reklamní účely, kdy tento den uváděli jako možnost a příležitost poděkovat tátům dárkem. Roku 1924 prezident Calvin Coolidge podpořil myšlenku národního svátku, ale Den otců tehdy ještě nebyl oficiálně uznán. V roce 1966 prezident Lyndon Johnson vydal prezidentskou proklamaci, podle které byla třetí červnová neděle označena za Den otců a v roce 1972 ho za národní svátek ustanovil zákonem prezident Richard Nixon.

Den otců ve světě

Den otců má tradici napříč světem. Například v Dánsku oslavují táty 5. června, v Austrálii a na Novém Zélandu pak první neděli v září. Severské státy slaví druhou listopadovou neděli a v Austrálii a na Novém Zélandu pak první neděli v září. Den otců byste našli i v některých arabských zemích, oslavy tam připadají na 21. června.

Jaký dárek koupit tátovi

Den otců je skvělou příležitostí, jak vyjádřit vděčnost a ocenění otcům za jejich lásku, podporu a péči. Ať už je váš otec tradiční typ nebo má rád moderní technologie, zde je několik tipů na dárky, které ho určitě potěší.

Pro táty gurmány a milovníky dobrého jídla

Patří váš táta mezi gurmány a fajnšmekry? nechte mu vyrobit dárkový koš s výběrem kvalitních sýrů, čokolád, uzenin a dalších gurmánských specialit. Blíží se sezóna grilování, takže grilovací sada s grilovacími nástroji, omáčky a koření také není dárek k zahození. Čím mu uděláte radost stoprocentně je lahev dobrého a kvalitního pití. Co takhle whisky The Singleton, Prádlo Whisky, Bruichladdich Port Charlotte nebo Johnnie Walker (včetně dárkové sady)? Má raději míchané drinky? Darujte mu gin Tanqueray No. Ten na luxusní gimlet nebo The Botanist, který je skvělý s tonikem. Pokud preferuje pálenky, vyberte mu něco z Bartida pálenek. Nebo sáhněte po některé z novinek Rémy Martin VSOP, St.Rémy VSOP.

Klasické dárky pro tradičního otce

Pokud je váš táta spíše konzervativní typ, chybu určitě neuděláte, když mu koupíte kvalitní holicí soupravu s klasickou břitvou a kvalitními krémy na holení. Má rád pod kontrolou své finance, darujte mu elegantní, koženou peněženku. Dochvilnost je výsadou králů, takže hodinky jsou pro tradiční táty skvělou volbou.

Pro táty techniky

Máš váš táta rád technologie a vše, co je s tím spojené? Co takhle chytré hodinky, díky kterým může sledovat své aktivity i zdraví nebo bezdrátová sluchátka pro ještě větší požitek z poslechu jeho oblíbené hudby? Pokud je naopak milovníkem filmů, můžete mu pořídit nový tablet.

Pro táty sportovce

Tenis, běh, plavání, volejbal, fotbal....Pokud je váš otec sportovec, udělejte mu radost novou tenisovou raketou, golfovým setem, fitness náramkem nebo kvalitními běžeckými botami. Pro otce, který rád tráví čas venku, může být skvělým dárkem nové outdoor vybavení, jako je stan, batoh nebo trekingové hole.

Osobní a rodinné dárky pro tátu

Vyrobené dárky patří mezi jedny ty z nejhezčích. Vyrobte tátovi fotoknihu, která bude plná rodinných fotografií a vzpomínek. Napište mu osobní dopis nebo báseň, ve které vyjádříte své city a vděčnost. Darujte tátovi zážitek, který si užijete společně, jako je výlet, koncert, nebo kurz vaření.

Udělejte tátovi jeho den výjimečným.


Zdroje:

úvod: rdne, pexels

táta s dětmi: juliane liebermann, unsplash

běh: kinkate, Pixabay

Vyzkoušejte i vy

Sdílejte článek se svými známými