phone+420 377 419 001Nejčastější dotazyKontakt

Oslavte Valentýn tím správným valentýnským drinkem

Oslavte Valentýn tím správným valentýnským drinkem

14. únor patří všem zamilovaným. Jen málokdo by neznal svátek sv. Valentýna. Svátek, při kterém zamilované páry chodí na romantické večeře, dávají si dárky a všelijak si vyjadřují svou náklonost. Co takhle svou drahou polovičku překvapit nějakým dobrým valentýnským drinkem? Než si ukážeme nějaké tipy, pojďme se trochu zblízka podívat, kde se tento svátek vlastně vzal. Je opravdu tak americký, za jaký ho považujeme?

Legenda o sv. Valentýnu

Dle většiny historiků a historických spisů byl sv. Valentýn pravděpodobně biskupem z Terni, který žil ve 3.století. Nejčastěji si můžete přečíst, že byl popraven kvůli lásce. Za dob císaře Claudia II byly zakázané manželské svazky, aby muži válečníci nebyly rozptylováni od svých pracovních vojenských povinností. Valentýn ale zamilované páry i přes zákaz tajně oddával a mužům radil, aby neodcházeli do válek a zůstaly tak se svými ženami. To se císaři Claudiovi samozřejmě nelíbilo a 14. února 269 jej nechal popravit.

Dočíst se ale můžete i o legendě, podle které zemřel sv. Valentýn kvůli svým léčitelským schopnostem. Údajně měl uzdravit syna známého rétora Kratóna, a to díky modlitbám. Římští senátoři ho odsoudili za nekalé praktiky a popravili.

Jinde zase koluje legenda, že sv. Valentýn odmítl před císařem Claudiem popřít Krista a byl tak odsouzen k trestu smrti. Ještě před smrtí měl dceři svého žalářníka navrátit zrak i sluch.

Ačkoliv se mnoho lidí domnívá, že je oslava Valentýna relativně mladým americkým výdobytkem, tak není. Jak už víme, původ legendy je ryze evropský a hlavně, pamatujete si, jak jste psali ve škole valentýnky (Mé srdce Tvé srdce prosí, ať ho Tvé srdci v srdci nosí) ? Tak nejstarší dochovaná valentýnka je už z 15.století.

Valentýn a tradice

S Valentýnem se pojí mnoho tradic. Asi nejčastěji dávají muži ženám květiny. I tento zvyk je odvozen ze života biskupa. Ten totiž mladé novomanžele obdarovával kyticemi. Už jsme zmiňovali valentýnky, tedy milostné anonymní dopisy milované osobě. Tato tradice se k nám dostala z britských ostrovů. Výjimečný byl tento den pro cechy mořeplavců, kupců, řemeslníků a jiných obdobných bratrstev. Ti se 14. února v přístavních městech scházely ke společnému stolování.

Valentýn u nás

Ačkoliv je u nás stále více populární 1.máj, tak i Valentýn si tu své místo našel. Romantické valentýnské večeře, květiny a sladkosti jsou asi nejčastějším druhem dárků. Výjimkou ale nejsou ano masáže, zážitkové akce nebo kosmetika. Co takhle letos potěšit partnera nebo partnera valentýnským drinkem, pro ni, pro něj?

„Růžová láska”

Jakou jinou barvu přiřadit lásce než červenou a růžovou? Růžový gin s růžovým tonicem je bez debat ideální valentýnské pití.

Ingredience

 1. 4 cl růžového ginu ( Gordon´s Premium Pink Gin, Millhill´s Strawberry, Larios Rosé)
 2. 15 cl růžový tonic (Fentimans Pink Grapefruit tonic, Fentimans Pink Rhubarb tonic), tonic můžete nahradit Fentimans Raspberry Lemonade
 3. led
 4. jahody na ozdobu

Postup

Do sklenice dejte led, nalijte gin, tonic (limonádu), promíchejte. Ozdobte čerstvými jahodami.

Baileys Chocolatini

Co by to byl Valentýn bez Baileys?

Ingredience

 1. 50ml Baileys Irish Cream
 2. 10ml vodky (Amundsen, Nordic Ice)
 3. 10 ml čokoládového likéru nebo horké čokolády

Postup

Všechny ingredience společně s ledem vyšejkujte a následně servírujte ideálně v martini sklenici.

Amundsen Chupito

Ideální startér valentýnského večera.

Ingredience

 1. 2 cl Amundsen vodky
 2. 2 cl barange lime juice
 3. led
 4. koktejlová třešeň

Postup

Do šejkru dejte led, vodku a lime juice. Prošejkujte a přeceďte do panákové skleničky s koktejlovou třešní.

Bavorák Spritz

Protože láska může být hořkosladká.

Ingredience

 1. 4 cl Fernet Stock Citrus
 2. 15 cl Vinea
 3. led
 4. máta
 5. citron

Postup

Do sklenice dejte led, nalijte vineu, fernet, promíchejte a ozdobte mátou a citronem.

Honey Mango

Honey, honey, honey, must be funny.

Ingredience

 1. 4 cl Jim Beam Honey
 2. 1,5 cl Giffard Mango pyré
 3. 1 cl Giffard lemonade base
 4. 15 cl soda
 5. pomeranč

Postup

Do vysoké sklenice dejte led (ledovou tříšť), navrstvěte Jim Beam, pyré a base, promíchejte. Dolijte sodovkou, opatrně promíchejte (aby vám neutekly bublinky) a ozdobte plátkem pomeranče.

Višně v čokoládě

Horký tekutý dezert, kterému nelze odolat.

Ingredience

 1. 4 cl Bartida Griotka
 2. 15 cl horká čokoláda
 3. koktejlové třešně na ozdobu

Postup

Připravte si v kastrůlku svou oblíbenou horkou čokoládu. Vlijte do ní panáka Bartida Griotky a krátce povařte, aby vám nevyprchal alkohol. Přelijte do skleniček a ozdobte koktejlovou třešní.

Passion fruit limonáda

I nealko drink může být valentýnský a co teprve, když je passion.

Ingredience

 1. 4 cl Mixer passion fruit pyré
 2. 1 cl citronová šťáva
 3. 15 cl soda
 4. led

Postup

Do sklenice dejte led, sodu, pyré a citronovou šťávu. Důkladně promíchejte a ozdobte tím, co máte rádi.


Zdroje:

passion fruit lemonade: RitaE, pixabay

Vyzkoušejte i vy

Sdílejte článek se svými známými