phone+420 377 419 001 Nejčastější dotazy Kontakt

Oslavte Světový den Margarity Margaritou

Oslavte Světový den Margarity Margaritou

22.2. není jen stylové datum, ale na tento lehce zapamatovatelný den připadá Světový den Margarity. Margarita patří mezi nejznámější a nejoblíbenější míchané koktejly na světě. Ve své podstatě je tento drink velmi jednoduchý. Dá se s ním ale velmi dobře pohrát a vytvořit z něj tak zajímavé obměny.

Kdo ale Margaritu vlastně vymyslel? To není úplně jasné. Traduje se několik příběhů, přičemž obecný výklad praví, že Margarita vznikla ve 30. letech v Mexiku z amerického koktejlu Daisy (v překladu sedmikráska, španělsky margarita). Základem Daisy je brandy. Brandy ale nebyla v Mexiku k dostání, a tak byla nahrazena tequilou.

 1. Podle odbornice na mexický folklór Sary Morales, vznikla Margarita v roce 1930 v mexickém baru Bertha’s, a to přímo z rukou doni Berthy.
 2. Dočíst se můžete i o Danielu Negretovi. Roku 1936 měl Margaritu poprvé namíchat jako dárek pro herečku Ritu Hayworthovou (pravým jménem Margarita Cansino), která ve 30. letech 20. století vystupovala jako tanečnice v hotelu Garci Crespo, kde Negret pracoval jako manažer.
 3. Jose Curveo tvrdil, že poprvé ji namíchal v roce 1938 jejich barman jako poctu mexické showgirl Ritě de la Rosa, přičemž Rita je zdrobnělá verze jména Margarita.
 4. Jiný příběh tvrdí, že tento drink namíchal roku 1941 barman Don Carlos Orozco v Hussong’s Cantina a jméno mu dal po časté zákaznici, Margaritě Henkel Cesena.
 5. Podle mnohých je nejpravděpodobnějsí verze ta z roku 1942, kdy do baru Tommy´s Place přišla zákaznice a objednala si koktejl Magnolia. Barman Francisco Morales si ale nemohl vzpomenout na recept. Vybavil si jen jednu ingredienci, Cointreau. Přidal k němu tequilu, limetkovou šťávu a prodal to jako místní alternativu Magnolie nesoucí název Margarita.
 6. Mohl ji také ale poprvé namíchat v roce 1948 Carlos „Danny“ Herrera, pro showgirl Marjorie Kingovou. Marjorie pila jen tequilu, ale nechtěla ji pít samotnou. Herrera k ní tedy přidal Cointreau, limetkovou šťávu a koktejl byl na světě.
 7. Velmi zajímavá je pak verze spojená s americkou herečkou a zpěvačkou Peggy Lee (Peggy je jedná ze zdrobnělin jména Margareta). Té měl v klubu Balinese Room namíchat barman Santoz Cruz drink připomínající její oblíbený nápoj Sidecar.

Ať je správná ta či ona verze, jisté je, že první recept na ni uveřejnil v roce 1953 slavný americký časopis Esquire. A vy si ji můžete namíchat i v klidu domova, jak v klasické verzi, tak v jejich obměnách. Protože jak jinak oslavit Světový den Margarity než právě Margaritou.

Klasická Margarita

Pokud máte rádi klasiku, směle do toho.

Ingredience

 1. 50 ml Tequila blanco (Don Julio, Casamigos, Sierra Tequila)
 2. 30 ml Cointreau nebo Triple Sec
 3. 20 ml čerstvé limetové šťávy
 4. led

na ozdobu

 1. plátek limetky na ozdobu

Postup

Do šejkru dejte led a nalijte veškeré ingredience. Prošejkujte. Poté přeceďte do sklenice ideálně na margaritu a ozdobte plátkem limety. Pokud chcete být fajnšmekři, navlhčete před scezením okraj sklenice citronem a namočte do soli.

Frozen Margarita

Pokud rádi navštěvujete mexické restaurace, jistě vám neunikla Frozen Margarita, s nadsázkou řečeno alkoholická ledová tříšť. Zkuste si ji připravit sami doma a překvapte tak nějakou návštěvu.

Ingredience

 1. 50 ml Tequily blanco (Don Julio, Casamigos, Tres Alegres Blanco, Sierra Tequila)
 2. 30 ml Cointreau nebo Triple Sec
 3. 20 ml limetkové šťáv​y
 4. cukrový sirup (může být, nemusí, Giffard Gomme)
 5. velká hrst ledu

na ozdobu

 1. řez limetky na ozdobu
 2. ovoce

Postup

Všechny ingredience vložte do mixéru a mixujte, než vznikne hladká ledová tříšť. Přelijte do sklenice (stejně jako v případě klasické Margarity můžete její okraj předtím namočit do citronové šťávy a soli). Ozdobte limetou a popíjejte brčkem.

Pokud chcete mít Frozen Margaritu barevnou a více fancy, přidejte do mixéru ještě vaše oblíbené ovoce, kterým ji pak i ozdobte. Co třeba jahody, borůvky nebo mango?

Když už jsme u toho manga, co takhle to trošku přiostřit? Zkuste Margaritu Mango chilli.

Mango chilli

Ingredience

 1. 60 ml tequily (Don Julio, Casamigos)
 2. 20 ml triple Sec
 3. 30 ml čerstvé citronové šťávy
 4. 50 ml mangového pyré (Mixer Mango purre)
 5. 1 lžička chilli
 6. 1 lžička soli

na ozdobu

 1. limeta, sůl a chilli na okraji sklenice
 2. chilli nitě

Postup

Do šejkru dejte led. Přidejte všechny ingredience. Protřepejte. Přeceďte do sklenice na margaritu (tu předtím navlhčete limetou a posypte solí a chilli). Na závěr ozdobte chilli nitkami.

Black Berry vanilla

A na závěr dezertní spojení ostružiny a vanilky.

Ingredience

 1. 60 ml tequily (Don Julio, Casamigos)
 2. 20 ml triple Sec
 3. 30 ml čerstvá citronová šťáva
 4. 50 ml ostružinové pyré
 5. 1 vanilkový lusk

na ozdobu

 1. ostružina
 2. citronová kůra

Postup

Rozkrojte vanilkový lusk a vložte jej na jednu hodinu do tequily. Poté dejte všechny ingredience spolu s rozdrceným ledem do mixéru. Mixujte do husté konzistence. Přelijte do sklenice a ozdobte čerstvou ostružinou a citronovou kúrou.


Zdroje:

Úvodní fotka, autor Olha Tatdot, unsplash.com

Margarita klasik, autor 378322, pixabay.com

Frozen Margarita, autor Kim van Vuuren, pexels.com

Vyzkoušejte i vy

Sdílejte článek se svými známými