phone+420 377 419 001 Nejčastější dotazy Kontakt

Nezapomeňte oslavit Den matek s těmito originálními dárky

Nezapomeňte oslavit Den matek s těmito originálními dárky

Každý rok se u nás druhou neděli v květnu slaví den, který je věnován jedné z nejdůležitějších osob v našich životech, našim maminkám. Den matek je svátek, který se oslavuje po celém světě a má hluboké historické kořeny. Slaví se na mnoha místech v různé dny, např.: ve Velké Británii čtvrtou postní neděli, v Americe druhou květnovou neděli, v arabských zemích 21. března, v Austrálii a Novém Zélandu první neděli v květnu. U nás ho slavíme dle amerického vzoru, a tak letos tento svátek oslavíme v neděli 12. května.

Historie a tradice

Historie Dne matek sahá do starověkého Řecka a Říma, kde se oslavovala plodnost a mateřství, často spojené s uctíváním bohyní jako Rhea-Kybelé nebo Juno. Ve středověku se svátek připojil k křesťanským tradicím, slavil se na den Panny Marie a v Anglii v 16. století jako Mateřská neděle.

Moderní podobu Dne matek založila v USA Anna Reeves Jarvisová po smrti své matky v roce 1905, s cílem ocenit obětavost matek. Její úsilí bylo korunováno v roce 1914, kdy byl Den matek prohlášen celonárodním svátkem. V Československu se začal tento den slavit v roce 1923 díky Alici Masarykové. Po roce 1989 se Den matek opět slaví veřejně společně s MDŽ.

Oslavy Dne matek ve světě

Oslavy Dne matek se liší po celém světě, ale základní principy jsou podobné: vyjádření lásky, vděku a uznání vůči matkám a matčině roli v životě. V mnoha zemích se Den matek slaví tradičně ve formě dárků, květin či večeří. V některých kulturách jsou tyto oslavy doplněny o rituály, jako jsou například přednesy básní, zpěvy nebo speciální modlitby. Ve Spojených státech je zvykem na Den matek darovat květiny, zvláště růže, a vyjádřit tak vděk a lásku. V Mexiku a mnoha dalších latinskoamerických zemích se pak Den matek slaví velkolepě s tanci, hudbou a slavnostními večeřemi. Pojďte i vy udělat své mamince radost.

Originální dárky pro maminky

Pokud pátráte po jedinečném dárku pro vaši maminku, máme pro vás několik fantastických nápadů. Můžete vybrat exkluzivní likér Baileys v různých příchutích: Baileys Chocolate, Baileys Light nebo Baileys Salted Caramel. Všechny tyto lahodné varianty jsou skvělé samy o sobě. Pro milovnice ginu doporučujeme unikátní Tanqueray Blackcurrant Royale Gin nebo Finsbury Strawberry Field, které si maminka může užít samostatně nebo s tonikem. Pokud preferuje kombinaci hořkosti a sladkosti, uděláte ji radost Metaxou 5* Orange. Pro ty, kdo upřednostňují nižší obsah alkoholu, nabízíme naše předem smíchané drinky (RTD), a pokud je na pořadu dne nealkoholická varianta, volte Gordon’s 0.0, skvělou alternativu k oblíbenému GT. Všechny tyto pochoutky jsou oblíbeným dárkem, který si můžete s maminkou užít společně.

Dárky vlastní výroby pro maminky

Pokud máte rádi ruční práce a kreativitu, můžete své mamince připravit originální dárek vlastní výroby. Například můžete vytvořit ručně malovaný obraz nebo vyrobit osobní šperk. Jistě bude dojatá, že jste věnovali čas a úsilí do výroby dárku přímo pro ni. Takovýto dárek má obrovskou emocionální hodnotu.

Dárky pro maminky, které milují vaření

Je vaše maminka vášnivá kuchařka? Kupte jí dárek, který ji potěší, a motivuje v její vášni. Například jí pořiďte nový kuchyňský robot nebo multifunkční hrnce a pánve, které jí usnadní přípravu pokrmů. Zainvestovat můžete i do kvalitních kuchyňských nožů nebo speciálních koření a bylinek.

Dárky pro maminky, které milují kosmetiku

Pokud je vaše maminka nadšená z kosmetiky a péče o pleť, můžete jí udělat radost dárkem z této oblasti. Například jí můžete pořídit luxusní kosmetický set s kvalitními přípravky a doplňky nebo můžete zainvestovat do relaxačního wellness pobytu či masážního setu, který jí umožní si užít chvíle odpočinku a péče o sebe.

Dárky pro maminky, které milují cestování

Miluje vaše maminka cestování? Pak jí můžete vybrat dárek, který ji bude doprovázet na jejích dobrodružstvích po světě. Co takhle kvalitní cestovní kufr nebo praktická cestovní taška? Chybu rozhodně neuděláte ani dárkovým poukazem na letenky nebo ubytování, který jí umožní si splnit její cestovatelské sny.

Dárky pro maminky, které rády čtou

Patří mezi její oblíbené činnosti čtení? Rozšiřte její sbírku o novou knihu od jejího oblíbeného autora nebo ji darujte knižní poukaz do knihkupectví, který jí umožní vybrat si knihu podle svého výběru. A co třeba čtečka knih?

Den matek je ideální příležitost k vyjádření lásky, vděku a uznání vůči matkám za jejich nezištnou lásku, obětavost a celkově je to oslava mateřství a nepostradatelnosti matky. Ať už se oslavy konají tradičně nebo moderně, jedno zůstává nezměněno - důležitost mateřství a jeho vliv na naše životy.


Zdroje:

Úvodní fotka: pexels-george-dolgikh-551816-2072162

maminka s dítětem: pexels-creationhill-1261909

kosmetika: pexels-zhugewala-605070-2113855

kniha: pexels-lilartsy-3166839

Vyzkoušejte i vy

Sdílejte článek se svými známými