phone+420 377 419 001Nejčastější dotazyKontakt

Nezaměnitelný pomerančový likér Cointreau, seznamte se

Nezaměnitelný pomerančový likér Cointreau, seznamte se

Určitě už jste o něm slyšeli. Většina z vás už ho někdy zkusila (třeba i nevědomě) v nějakém koktejlu. Někteří si možná vybaví jeho jedinečnou chuť, barvu, vůni a designovou lahev. Na scénu přichází Cointreau, seznamte se.

Co je Cointreau

Cointreau je jedním z nejznámějších, vysoce kvalitních a nejoblíbenějších pomerančových likérů na světě. Vyznačuje se jedinečnou chutí a nezaměnitelným aroma, které ho činí nepostradatelnou součástí mnoha kultovních koktejlů a jiných receptů.

Historie

Příběh likéru Cointreau se začal psát v roce 1849, kdy cukrář Adolphe Cointreau založil likérku. Zpočátku destiloval likéry z třešní, jahod či švestek. Slavil s nimi úspěchy, a tak se k němu v roce 1856 připojil jeho bratr Édouard-Jean. Společně přesunuli likérku do malého městečka Angers ve Francii. V roce 1857 přibyl do jejich sbírky receptů i ten na dokonale vyvážený, harmonický pomerančový likér, který si získal oblibu po celém světě. V témže roce získala značka svou první cenu na výstavě Laval.

Roku 1875 převzal otěže firmy syn Édouarda-Jeana, rovněž Eduard, se svou ženou. Ten roku 1885 dotáhl tento pomerančový likér k dokonalosti. Vytvořil jeho třikrát koncentrovanější a méně sladkou variantu pomocí slupek sladkých a hořkých pomerančů. Značka i její ikonická lahev byly tohoto roku registrovány u obchodního soudu v Angers. Postupně se Cointreau dostalo do všech koutů světa pod vedením rodiny Cointreau.

V roce 1988 vytvořil Toby Cecchini Cosmopolitan založený právě na Cointreau. Od roku 1989 je součástí portfolia Rémy Cointreau a jeho obliba neustále roste. Dnes je Cointreau prodáván ve více než 150 zemích světa a patří mezi nejznámější a nejuznávanější likéry na trhu. Hlavní Master Distiller je Carole Quinton.

Výroba

Výroba Cointreau je komplexní a pečlivě kontrolovaný několikaměsíční proces, který vyžaduje značné know-how a zkušenosti. Vše začíná pečlivým výběrem nejkvalitnějších pomerančů. Cointreau je vyráběn ze směsi sladkých a hořkých pomerančů, které jsou pěstovány v různých částech světa a dávají likéru charakteristickou vyváženou chuť, která je zároveň sladká, ale i osvěžující a hořká. Tyto pomeranče jsou poté ručně loupány, aby se zachovala jejich dokonalá čerstvost a aroma. Hořké se loupou na proužky, sladké se krájí na čtvrtiny. Kůry se pak suší na slunce 3-5 dní, dokud nedosáhnou úrovně vlhkosti 11 %. Master Distiller Caroline pečlivě kontroluje všechna kritéria pomerančů a spolu s pěstiteli dbá na dodržení daných specifikací, od sázení, zalévání až po sklizeň.

Následně dochází k destilací sušené kůry ze sladkých a hořkých pomerančů spolu s čerstvou kůry ze sladkých pomerančů. Tak se z nich extrahují ty nejjemnější a nejcennější esenciální oleje. Při tomto procesu je potřeba velké zručnosti a trpělivosti, aby se dosáhlo dokonalé rovnováhy mezi sladkostí a hořkostí. Poté, co je likér vytvořen, prochází přísným testováním kvality, aby splňoval vysoké standardy Cointreau. Teprve poté je lahvován a opatřen ikonickou oranžovou lahví, která se stala neodmyslitelnou součástí značky Cointreau.

Ikonická lahev

Kromě své vynikající chuti a vůně je pro Cointreau také typická nezaměnitelná a elegantní lahev s charakteristickým tvarem. Tato lahev se stala nedílnou součástí značky a je okamžitě rozpoznatelná po celém světě. Její příběh sahá až do roku 1885, kdy byla poprvé představena veřejnosti. Její design byl inspirován tradičními francouzskými lahvemi na likéry a byl navržen tak, aby dokonale doplňoval a zdůrazňoval vynikající kvalitu a charakter Cointreau. Tvar lahve s jeho zaoblenými hranami a štíhlým tělem pak odkazuje na jemnost a rafinovanost tohoto pomerančového likéru.

Jak Cointreau skladovat

Doporučujeme uchovávat Cointreau na chladném, tmavém a suchém místě, ideálně při teplotě do 25°C. Po otevření jej spotřebujte nejlépe do 6 měsíců, aby si likér zachoval svou výjimečnou chuť a aroma a samozřejmě lahev po otevření udržujte dobře uzavřenou, aby se zabránilo oxidaci a ztrátě těkavých látek.

Jak si Cointreau vychutnat

Likér Cointreau chutná čistý, ideálně s kostkou ledu. Stal se ale rovněž nepostradatelnou součástí mnoha kultovních koktejlů, které si získaly oblibu po celém světě. Cointreau totiž dokáže výrazně obohatit a povznést charakter každého nápoje, ve kterém je použit.

Mezi nejpopulárnější koktejly s Cointreau patří: Margarita, Sidecar, Cosmopolitan, Negroni či Cointreau Fizz.

Cointreau v gastronomii a dezertech

Kromě toho, že Cointreau exceluje v oblasti koktejlů, nachází své uplatnění i v gastronomii a při přípravě různých dezertů. Jeho jedinečné aroma a chuť dokáže výrazně obohatit a povznést nejrůznější pokrmy a sladké pochoutky. Přidává se jako přísada do omáček, marinád a dresinků. Skvěle se také hodí do dezertů, jako jsou crème brûlée, tiramisu nebo panna cotta, kde jeho pomerančová nota dokonale doplňuje ostatní ingredience.

Cointreau je nejen vynikající pomerančový likér. Díky své dokonale vyvážené chuti, elegantnímu designu a bohaté historii, si Cointreau získal srdce milovníků kvalitních nápojů po celém světě. Představuje tak něco, co byste doma měli mít a co můžete případně dát i jako dárek.

Vyzkoušejte i vy

Sdílejte článek se svými známými