phone+420 377 419 001Nejčastější dotazyKontakt

Oslavte Světový den drinku Paloma

Oslavte Světový den drinku Paloma

Osvěžující koktejl z Mexika, Paloma, patří právem mezi jeden z nejoblíbenějších koktejlů vůbec, a proto není divu, že má svůj den. Světový den Palomy, tedy World Paloma Day, připadá na 22. květná a vzdává hold tomuto ikonickému drinku, jeho historii a roli, kterou hraje v sociálním a kulturním životě, (nejen) Mexičanů.

Historie

Počátky drinku Paloma sahají až do 19. století a je spojen s tequilou. Tequila je nedílnou součástí mexické společenské scény a postupně se vyvinula do řady různých koktejlů a míchaných nápojů. Paloma je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších z nich, a dokonce předčila i legendární Margaritu.

Název Paloma s největší pravděpodobností vznikl jako pojmenování po oblíbené lidové písni La Paloma ze 60.let 19. století. Dočíst se ale můžete, že autorem je majitel a barman La Capilla, legendární Don Javier Delgado Corona. Ten ale svoji účast na vytváření koktejlu Paloma popřel.

Samotný název "Paloma" pochází ze španělského slova pro holubici, což odkazuje na lehkost a osvěžující charakter tohoto nápoje, který se stal nedílnou součástí mexických oslav, společenských setkání a neformálních sešlostí, kde hraje důležitou roli v posilování sociálních vazeb a sdílení mexické kultury.

Základní ingredience pro Palomu

Tradiční recept se skládá z tequily, grapefruitové sody a čerstvé limetkové šťávy, což vytváří skvěle vyvážený a chutný koktejl.

Tequila

Tequila je neodmyslitelnou součástí Palomy. Při výběru tequily pro tento koktejl je důležité zvolit kvalitní a chutnou značku, která bude dokonale doplňovat chuť grapefruitového soda. Jednou z nich je tequila je Don Julio Blanco, která se vyznačuje ráznou chutí po agáve a svěží po citrusech. Navíc je vyrobena tradičními metodami zaručující vysokou kvalitu a patří tak právem k jedné z nejrespektovanějších a nejprestižnějších tequil na trhu.

Grapefruitová soda

Druhou klíčovou ingrediencí je grapefruitová soda. Tato složka dodává Palomě její charakteristickou osvěžující a citrusovou chuť. Skvělou volbou může být Fentimans Grep Tonic, který v kombinaci s Don Juliem chutná skvěle.

Světový den Palomy

Světový den koktejlu Paloma připadá na 22. května. A jak jinak ho nejlépe oslavit než právě tímto koktejlem?

Klasická Paloma

Klasika, která snad nemůže omrzet.

Ingredience

  1. 40 ml tequily Don Julio Blanco
  2. 150 ml grapefruitového sody
  3. Plátky grapefruitu na ozdobu

Postup

Do vysoké sklenice s ledem nalijte tequilu. Dolijte grapefruitovým sodou a jemně promíchejte, aby se ingredience spojily. Ozdobte plátky grapefruitu a limetky.

Případně můžete použít v receptu půl napůl grepovou sodu a klasickou sodu. V tom případě to bude takto:

Ingredience

  1. 40 ml tequily Don Julio Blanco
  2. 70 ml čerstvé grepové šťávy
  3. 70 ml sody
  4. kapka cukrového sirupu
  5. limetka na ozdobu

Postup

Do vysoké sklenice s ledem nalijte tequilu. Přidejte čerstvou grepovou šťávu a cukrový sirup a promíchejte. Dolijte grapefruitovým sodou a jemně promíchejte, aby se ingredience spojily. Ozdobte limetou. V obou případech můžete část okraje potřít limetou a obalit v soli.

Pokud byste raději vyzkoušeli nějakou vylepšenou variantu, co třeba:

Grapefruit-Rosemary Paloma

Přidejte lístky čerstvého rozmarýnu pro osvěžující a bylinnou chuť. Ozdobte koktejl plátky grapefruitu a snítkami rozmarýnu.

Mango Paloma

Nahraďte grapefruitovou sodu mangovou sodou pro sladší a tropičtější chuť. Ozdobte plátky manga a limetky.

Chili-Lime Paloma

Přidejte chilli koření nebo chilli sirup pro jemně štiplavou a pikantní verzi. Ozdobte kolečky čerstvé limetky.

Paloma a World Class

Paloma byla letos součástí letošního českého World Class semifinále. Soutěžící na ní míchali twisty. V souvislosti s jejím světovým dnem se k jejím oslavám rozhodly, pod záštitou společnosti Stock Plzeň-Božkov, připojit také bary, které mají své zástupce mezi finalisty. Svou verzi Palomy na bázi tequily Don Julio tak hostům v tento den nabídnou pražské podniky Alma, L’Fleur, Savage, Hemingway bar a jeho sesterský Liquid Office, ale také českobudějovické Café Datel, mělnický Brloh a karlovarský Becher’s Bar.

Pokud si chcete světová den Palomy ještě více vychutnat, připravte si k ní autentické mexické jídlo jako je a pozvěte své kamarády na parádní večer.

Ať už se rozhodnete pro klasickou Palomu nebo některou z osvěžujících či exotických variant, Světový den drinku Paloma je skvělou příležitostí oslavit tento ikonický nápoj a ponořit se do bohaté mexické kultury. Užijte si tento svátek naplno a vychutnejte si dokonalou Palomu!


Zdroje:

agáve: Aubrey Haase, pexels.com

Vyzkoušejte i vy

Sdílejte článek se svými známými